Husqvarna Automover

Usługi ziemne Słupsk

Ukształtowanie terenu, prace ziemne

Prace ziemne związane z niwelacją i ukształtowaniem terenu mogą stanowić istotną część kosztów całkowitych. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy działka jest rozległa, a różnice w poziomie terenu znaczne.

Koszt może się dodatkowo zwiększyć jeżeli podłoże jest gliniaste (a tym samym zatrzymuje wodę) i wymaga np. częściowo wymiany. Błąd zaniechania na tym etapie może się niestety srogo zemścić w późniejszym okresie – wówczas koszty takiej operacji będą z pewnością dużo większe. Sprzęt ciężki będzie także konieczny, jeżeli na działce zaplanowane zostało oczko wodne.

Choć usługa wykonywana przy pomocy maszyny może wydawać się wysoka, to należy mieć świadomość, że wielu cięższych prac człowiek nie jest w stanie wykonać samodzielnie, a nawet jeśli tak jest, to z pewnością w okresie znacznie dłuższym, co w konsekwencji i tak przekłada się na wyższy koszt całkowity.

Pocieszające jest również to, że użycie dużych maszyn budowlanych nie dotyczy każdego ogrodu i często obywa się bez niego. Ziemię gorszej jakości pochodzącą z wykopów można zdobyć często za cenę transportu – może ona w przypadku naprawdę dużych braków stanowić tzw. wypełniacz przed warstwą właściwego podłoża.

Ciągi komunikacyjne, podjazdy

Nawierzchnie utwardzone stanowią ważny element zagospodarowania ogrodu. Oczywiście ich obecność zależy najczęściej od powierzchni terenu – w mniejszych ogrodach ruch odbywa się swobodnie po odpowiednio dobranej i pielęgnowanej trawie, ewentualnie mogą temu służyć ścieżki z tańszego materiału, np. starobruk, żwir.

Jeżeli właściciel zdecyduje się na wytyczenie utwardzonych ciągów komunikacyjnych pomiędzy poszczególnymi punktami czy częściami ogrodu, to do określenia pozostaje materiał, z jakiego zostaną one wykonane.

Najczęstszy wybór ma miejsce pomiędzy kostką betonową (często imitującą kamień naturalny), a prawdziwym kamieniem (granit, piaskowiec). Kamień uchodzi za materiał bardziej ekskluzywny, ale jest oczywiście droższy i nie każdy się na niego decyduje. Szczególnie gdy w grę wchodzą duże powierzchnie. Tak czy inaczej, na cenę powierzchni utwardzonej składają się następujące koszty: kostka lub kamień, podbudowa z piasku, żwiru oraz robocizna, której wysokość jest wprost proporcjonalna do użytego materiału.

CENA DO UZGODNIENIA