Husqvarna Automover

Oczka wodne

  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk

 

Zbiorniki wodne

Zbiorniki wodne w ogrodach to te elementy, które stanowią serce ogrodu. Dużym ograniczeniem jest także powierzchnia – decydują się na nie najczęściej właściciele dużych ogrodów. Wydatek związany z budową oczka wodnego zależy od jego wielkości, materiału użytego do uszczelnienia (folia, tworzywo, sztuczne, beton, betonit) oraz ceny piasku, żwirów i kamieni do wykończenia dna i brzegu. Dochodzą jeszcze koszty prac ziemnych, a także urządzeń do utrzymania wody w czystości (pompy, filtry), zieleń i ryby.


Video - budowa oczka wodnego


Video - rozbudowa oczka wodnego


Video - karpie koi



Świat Ogrodu

Ogród z płynącą wodą

Przy aranżacji ogrodu na zróżnicowanym, pochyłym terenie warto szukać rozwiązań nietypowych i nieoczywistych, pozwalających uzyskać dodatkowy efekt zaskoczenia, jak również umożliwiających uzyskanie przestrzeni jedynej w swoim rodzaju. Jednym z nich jest płynąca w ogrodzie woda. Różnica poziomów jest doskonałym pretekstem umożliwiającym stworzenie nie tylko typowego oczka wodnego, ale wręcz działającego w układzie zamkniętym strumienia z kaskadami, stopniami wodnymi i spokojnymi zatoczkami.

Palisady i płyty schodowe (Libet Completto) oraz kamień i grys ozdobny (Libet Patio) wystarczą do wytyczenia koryta strumienia. Wysokość palisad można dostosować do kolejnych stopni strumienia. Te same palisady ograniczają położoną w tle wzniesioną rabatę oraz trawnik. Całość komponuje się bardzo efektownie. Folię, którą wyłożone jest koryto strumienia można ukryć albo pod kamieniem ozdobnym, albo pod płytami tarasowymi nadwieszonymi nad powierzchnią wody. Różnica poziomów jest doskonałym pretekstem umożliwiającym stworzenie nie tylko typowego oczka wodnego, ale wręcz działającego w układzie zamkniętym strumienia z kaskadami, stopniami wodnymi i spokojnymi zatoczkami.

  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk
  • Oczko wodne Słupsk
    Świat Ogrodu Słupsk

 

Koryto strumienia

Im większy spadek i przekrój poprzeczny koryta, tym wydajniejsza pompa będzie potrzebna aby zapewnić właściwe działanie systemu. Zupełnie wystarczający jest spadek rzędu 1-2% i głębokość między 10 a 30cm (także ze względów bezpieczeństwa, szczególnie najmłodszych użytkowników ogrodu). Miejsca o większym spadku należy kształtować z minimalnym przekrojem poprzecznym, przy wypłaszczeniach natomiast można.

Wodny ogród wiosną

W naszym ogrodzie wodnym panuje jeszcze cisza i spokój. Jednak już niedługo czeka nas eksplozja zieleni. Aby wodna oaza była atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu, powinniśmy ją należycie przygotować do nadchodzącego sezonu. Większość prac porządkowych i pielęgnacyjnych dobrze jest przeprowadzić jeszcze przed okresem wegetacji. Kiedy brzeg oczka wodnego lub stawu pokryje bujna zieleń, wykonanie jakichkolwiek pracy będzie bardzo trudne. Nie zapominajmy również o rybach, które są ważnym elementem stawu.

Porządki na brzegu

Po zimie brzeg stawu nie wygląda tak dobrze jak zapamiętaliśmy go jesienią. Gdzieniegdzie wystaje folia, kamienie nie leżą na swoim miejscu. Sprawcą tego „bałaganu” jest zamarzająca woda, a także topniejący lód i śnieg. Gruba warstwa lodu, która wypełzła na brzegi przemieściła utkwione w niej przedmioty. Dlatego wiosną czeka nas sporo prac porządkowych m.in. mocowanie poluzowanych płyt, ułożenie kamieni maskujących brzegi folii uszczelniającej oczko, zakopanie kabli doprowadzających wodę i przewodów elektrycznych, a następnie zamaskowanie je żwirem. Należy też jak najszybciej naprawić uszkodzone brzegi folii, aby zapobiec ucieczce wody.

Czyszczenie oczka wodnego

Do wygodnego usuwania z oczka wodnego zanieczyszczeń, glonów nitkowatych, mułu, liści i obumarłych resztek roślin. Posiadamy odkurzacz do pielegnacji zbiorników wodnych. Brudna woda i szlam z oczka wodnego mogą zostać użyte jako bogaty w substancje odrzywcze nawóz ogrodniczy do roślin , odsysamy zanieczyszczenia do 10 mm takie jak: glony nitkowate, szlam, muł i osady denne, obumarłe rośliny i liście.


Wodny Ogród - wiosenne porządki

Oczko wodne a prawo

Małe oczko wodne też może być uznane za samowolę budowlaną!

Budowę nawet niewielkich rozmiarów zbiornika wodnego należy zgłosić do Starostwa Powiatowego. W przeciwnym razie nasze oczko wodne może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Idzie wiosna, mamy nieco gruntu i mnóstwo zapału do budowy oczka wodnego. Zastanawiamy się jakiego kształtu, z jakiego materiału, jakie rośliny, jakie ryby... W końcu nadchodzi wiosna, potem lato - wiemy już jak będzie wyglądać nasze wymarzone oczko, gdzie i jak je umiejscowimy i zaczynamy budować. Następnie nasz "miły" sąsiad, który zna się nieco na przepisach budowlanych i wyjątkowo nas nie lubi, "uprzejmie donosi" o tym, że właśnie wykonaliśmy samowolę budowlaną...

Dziwimy się - jak to? Na naszym własnym terenie, małe oczko wodne? Jakim prawem każą nam je rozebrać, bądź co gorsze zapłacić niemałą opłatę legalizacyjną i zabawiać się w trudną "papierologię"? Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami) zezwala na budowę oczka wodnego pod pewnymi warunkami. Aby móc zbudować oczko bez zezwolenia należy nie przekraczać obszaru powierzchni wody 30 m2 (art. 29. ust. 1 pkt. 15 Prawa budowlanego) z obowiązkowym zgłoszeniem w odpowiednim organie. Większe oczka wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.